LATIN AMERIKA VE KARAYIP DEVLETLER BIRLIGI

Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC), Latin Amerika ve Karayipler’de yer alan otuz üç ülkeyi kapsayan , diyalog ve siyasi anlaşma için kurulan bölgesel bir forum ve mekanizmadır. Aralik 2011 de Venezuela’nin Karakas sehrinde 650 milyonluk nufusyla birlik uye ulkeler, bölgesel entegrasyon programlarının desteklenmesinde, siyasi ve işbirliğinde ortak hareket edip karar almayi hedeflemektedir.

CELAC’ı oluşturan ülkeler şunlardır: Antigua ve Barbuda, Arjantin, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Dominika, Ekvador, El Salvador, Granada, Guatemala, Guyana, Honduras, Jamaika, Meksika Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Dominik Cumhuriyeti, Saint Lucia, Aziz Kitts ve Nevis, Saint Vincent ve Grenadinler, Trinidad ve Tobago. Uruguay ve Venezüella.
Bu mekanizmanın amacı nedir?
Bolgesel isbirligini her alanda gerceklestirmektir. Celac Bolge uye ulkeler arasinda ortak isbirligini gerceklestirerek uye ülkeler arasında sosyal kalkınma, eğitim, nükleer silahsızlanma, ziraat , kültür, finans, enerji ve çevre gibi alanlarda saygılı diyaloğu hedeflemisdir.
İşleyiş şekli nedir ve iyi çalışmayı nasıl seçerler?
CELAC kararları oybirliğiyle alır ve devlet ve hükümet başkanları tarafından kabul edilen kurallar tarafından yönetilir.Her yil uye ulkeler tarafindan secilen baskanin idare ettigi gecici bir baskan baskanlik sistemi uzerine kurulmustur.2018 yilinda birlik baskanligi El salvadordadir.
Celac uluslarasi alanda neler yapdi?
Celac .Avrupa Birligi, Çin, Hindistan,Rusya Federasyonu, Guney Kore Cumhuriyeti, Körfez Arap Devletleri için İşbirliği Konseyi ve Türkiye ile stratejik isbirligi kurulmasi icin gorusmeler yapilip antlasmalar imzalandi.
CELAC ZIRVELERI
Aralık2011 – Caracas-VENEZUELAII
Ocak 2013 -Santiago-CHILE
Aralık 2014, Havana-KUBA
Ocak 28-29, 2015-Belen-KOSTA RIKA
Ocak 2016, Quito-Ekvador
Ocak 2017 DOMINIK CUMHURİYETİ
CELAC yaklaşık 7 trilyon dolar Gayri safi milli hasilasiyla dunyanin ucuncu buyuk ekonomisidir.Dunyadaki en büyük gıda üreticisi ve üçüncü büyük elektrik üreticisidir.Dunyadaki dorduncu cuak ureticisi olan Brezilya birligin yukselen yildizidir.